FXLion 14.8V/13.4AH/198WH V-Lock w/ LCD (Mini Size)
Pick-up momenteel niet beschikbaar bij Westerblokker 23a
Fxlion 14,8V/13,4Ah/198Wh V-Lock LCD (Mini Size) Battery Pack
The Fxlion 14,8V/13,4Ah/198Wh V-Lock LCD battery pack, known for its mini size, is packed with impressive capabilities. It offers a capacity of 13.4 Ah, with an impressive 14.8V power and 198 Wh energy storage. Its almost square design allows it to remain compact and robust, making it an ideal travel companion, especially on flights. Its size falls just below the maximum capacity permitted on most airplanes, which is roughly 100 Wh, making its 98 Wh capacity perfect for travel.
The power pack is perfect for powering equipment that utilizes less than around 80W of direct current, as it features an average operating current of 7 Amps. This versatile battery pack includes two D-Tap ports, making it a suitable power source for most filmmaking equipment.
Key Features of the Fxlion 14,8V/13,4Ah/198Wh V-Lock LCD (mini size)
- Rechargeable Li-ion battery type
- Capacity: 13.4 Ah, 198 Wh
- Voltage: 14.8V
- LED Indicator (four-tier)
- Mount: V-mount
- Battery output: 14.8V/12A (max.)
- D-Tap output: 2 x 14.8V/12A (max.)
- USB-A output: 5V/2A
- Dimensions (LxWxH): 117 x 91.8 x 79 mm
- Weight: 1042 grams
Box Contains
- 1 x Fxlion 14,8V/13,4Ah/198Wh V-Lock LCD (mini size)